63. Vicdan ve Adalet Nöbeti: Ölüm Cumhuriyeti

Adalet Arayan İşçi Aileleri her ayın ilk pazarı saat 13:00’te Galatasaray Meydanı’nda tuttukları Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 63’üncüsünü 6 Ağustos 2017’de tuttular. Aileler adına basın açıklamasını 2012’de Arka Sıradakiler dizi setindeki iş cinayetinde hayatını kaybeden Selin Erdem’in ablası Sema Erdem okudu.

DGifhwZXkAAPTEi

Silikozisin tedavisi yok!

Basın açıklamasının ardından Abduhalim Demir meslek hastalıkları ve meslekhastaligi.org sitesi hakkında konuştu. Abdulhalim Demir eski bir kot kumlama işçisi. İşi nedeniyle ciğerlerinin %46’sını kaybeden bir silikozis hastası. Meslek hastalığının ülke gündemine silikozis ve kot kumlamayla birlikte girdiğini, işçilerin verdiği mücadele sonucunda kot kumlamanın yasaklandığını, ancak meslek hastalıklarının sadece silikozisten ibaret olmadığını, çalışan herkesin meslek hastası olabileceğini anlattı. Silikozisin tedavisinin olmadığını belirten Demir, Türkiye’de her yıl en az 40 bin meslek hastalığı saptanması gerekirken, tespit edilen rakamın 495 olduğunu, kurdukları siteye halkta, işçi ve hekimlerde farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.

DGigIwzWsAAkodn

Bilirkişiler, adil, vicdanlı olun!

2008 Davutpaşa patlamasında eşi Gülhan Çabuk’u kaybeden İdris Çabuk bilirkişilerin işverenleri kayıran, işçileri suçlayan, hukuk, adalet, ahlak ve vicdandan yoksun raporlarını değerlendirdi. Bilirkişilerin kendilerini mahkeme yerine koyarak vazifeleri olmayan konular hakkında yargıda bulunduklarını belirtti. Bilirkişi raporlarının bazılarını okuduklarında yazanlar yerine utandıklarını, bilirkişilerin alacakları paraya bakmamaları gerektiğin söyledi. Çabuk, bilirkişileri adil, ahlaklı ve vicdanlı olmaya davet etti. Peşlerinde olacaklarını hatırlattı.

DGihu-hXcAEiXfx

Ölüm cumhuriyeti

İş cinayetinde kızı Selin Erdem’i kaybeden Hacer Erdem, kendilerinin değil canlarını alanların konuşması gerektiğini söyledi. Ellerinden yaşama, gülme, ağlama haklarının alındığını, kendilerine mücadele etmek dışında başka bir şans bırakılmadığını anlattı. Kimsenin seslerini duymadığını, mahkemeye gittiklerinde adalet bulamadıklarını anlatan Erdem, bilirkişilik kurumunu illet olarak değerlendirdi, işverenlerin kayırıldığını, kusurun hayatını kaybeden işçilere verildiğini söyledi. Milletvekillerine birbirinizi yemeyi bırakın diye seslenen Erdem, çocuğunu askere gönderiyorsun ölüp geliyor, işçini işe yolluyorsun ölüp geliyor, kızını kocaya veriyorsun ölüp geliyor, trafiğe çıkıyorsun ölüp geliyorsun, hep birlikte ölüyoruz, ölüm cumhuriyeti olduk, dedi.

DGijkK-XUAEHMi8

2013’te Esenyurt Özel Doğa Hastahanesi’ndeki iş cinayetinde hayatını kaybeden Eren Eroğlu’nun babası Erdinç Eroğlu, her duruşmada haksızlıkla karşılaştıklarını, üç bilirkişi raporu çıkıyorsa bir davada, üçünün birbirinden farklı olduğunu söyledi.

DGij_-6XoAEfOoJ

Bilirkişilerin peşindeyiz

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin hukukçularından Erbay Yucak, bilirkişi raporlarıyla işverenlerin nasıl cezadan kurtarıldığını, işçilerin suçlandığını davalardan örneklerle açıkladı. 2013’te Kozlu’da 8 işçinin hayatını kaybettiği iş cinayeti davasında bilirkişi raporunda, işveren gerekli önlemleri alsaydı bile olayın olması kaçınılmazdı denilerek, kaçınılmazlık unsurunun kullanılmasıyla işverene kusur vermemeye çalışıldığını belirtti. 2013’te Milas-Güllük Akfen’de hayatını kaybeden 7 işçi için sürdürülen davada, 1 milyon lirayla davadan vazgeçiremedikleri ailenin adalet arayışını, bilirkişi raporuyla engellemek istediklerini anlattı. Alması gereken hiçbir önlemi almayan işveren yerine hayatını kaybeden işçilere kusur verilmişti raporda. Yucak, adil, ahlaki ve vicdanlı raporlar hazırlamayan bilirkişileri insan içine çıkamayacak hale getirmek için mücadele edeceklerini söyledi. Bilirkişiler ile bilirkişi raporlarının peşinde olacaklarını vurguladı.

DGiky12XYAAEhs4

 

Davutpaşa patlamasında kardeşi Heybetullah Güleç’i kaybeden Hakkı Güleç, yıllardır sebatla yürüttükleri iş cinayeti mücadelesinde tüm siyasi partilere eşit mesafede durduklarını, aralarında her siyasi görüşten aileler olduğunu söyledi. Güleç mücadelelerinin bir parçası olan Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin ismini hiçbir siyasi partinin tekeline almaması gerektiğini, ailelerin mücadelesine saygı duyulmasını istediklerini belirtti.

DGienn1XgAAKt0R

Basın Açıklaması:

Basına ve Kamuoyuna

2016’da ulusal basın kuruluşlarının haberlerine yansıdığı kadarıyla en az 1924 işçi, İSİG verilerine göre Temmuz ayında en az 205, 2017 yılının ilk yedi ayında ise en az 1119 işçinin hayatını kaybettiği acı gerçeklik eşliğinde vicdanlı, adalet duygusunu yitirmemiş herkes “bu vahşeti” anlayarak davranmalı diyoruz. “İş cinayetlerine dur diyebilmek için Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne başladık, devam ediyoruz. Vicdan ve Adalet Nöbetimizin 63’üncüsüne hoşgeldiniz.

TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerden HDP’nin, yıllardır devam ettirdiğimiz VİCDAN ve ADALET Nöbetimizle, aynı adlı bir etkinlik başlatılmasını doğru bulmuyoruz.

Ağustos ayı nöbetinde:

Kozlu davası bilirkişi raporunda önceki bilirkişi raporlarından farklı olarak TTK Genel Müdürlüğü ve işveren şirket Star Madencilik yetkililerine kusur verilmemiştir. Yetmezmiş gibi cezasızlık sonucu doğuracak biçimde, işveren alınması gereken önlemleri almadığı halde kaçınılmazlıktan söz edilmiştir. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kozlu davası duruşması 4 Ekim 2017’de görülecek.

Milyonluk tazminat teklifleriyle başaramadıklarını, bilirkişi marifetiyle başarmaya çalışmaktalar. Milas Güllük Akfen davası bilirkişi raporunda önceki raporlardan farklı olarak Akfen yönetim kurulu üyelerine kusur verilmemiş, eski Akfen Genel Müdürü’ne asli kusur verilmiştir. İşyerinde birçok yaşamsal ekipmanın eksik olduğu tespit edilmesine karşın, bu husustan doğan kusur yönetim kurulu üyelerine değil de, kaza tarihinden önce istifa eden şirket yöneticisine verilmiştir. Önlem almayan şirket yöneticilerine kusur verilmemekle birlikte “her bir işçinin kendi ölümünden tali kusurlu olduğu” belirtilmiştir. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Milas Güllük Akfen davasının duruşması 15 Eylül 2017’de görülecek.

Esenyurt Marmarapark AVM davasında çıkan kararı temyiz etmiştik. Kararı Yargıtay 12. Ceza Dairesi Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını, sorumluların tespit edilememesi, dosyaya bir türlü sanık olarak dahil edemediğimiz işverenlerden KAYI inşaat yöneticileri/sahipleri hakkında  suç duyurusunda bulunulmaması ve kusur durumlarında bilinçli taksir koşullarının oluşup oluşmadığının değerlendirilmemesi nedeniyle bozdu. Duruşma tarihi beklenmektedir.

Özel Doğa Hastanesi-Eren Eroğlu davasında dosyaya eklenen yeni sanıkların ─Esenyurt Belediye Başkanı Yardımcısı ile İmar ve Şehircilik Müdürü─ kusur durumunun incelenmesi için bilirkişi raporu bekleniyor. Davada gelinen aşamayı konuşacağız. Bir sonraki duruşma 14 Aralık 2017’de görülecektir.

Soma Katliamı Davası’nda, nihai kararın beklendiği duruşmada üç yıldır davayı takip eden hâkimin görev yeri değiştirildi. Dosyayı bilen heyet üyesi kalmadı. Tutukluların tutukluluk halinin devamına karar verildi. Bir sonraki sonraki duruşma 17 Ekim 2017’de görülecek.

Silikozis hastası Abdülhalim Demir ile Meslek Hastalığı web sitesini (www.meslekhastaligi.org) konuşacağız.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz (iscinayetleriniunutma.org).

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..

ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK! 

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

Reklamlar
Bu yazı ANASAYFA içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s