55. kez #VicdanımızNöbette

Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak 2 Ekim 2016 Pazar günü saat 13:00’te Galatasaray Meydanı’nda tutacağımız 55. Vicdan ve Adalet Nöbetimize davet ediyoruz.

55. van.jpg

Ekim ayı nöbetinde:
İstanbul Tıp Fakültesi’nde 10 yıldır taşeron olarak çalıştırılan hastabakıcı Cemal Bilgin, yıllardır taşeron çalıştırılmaya karşı Taş-İş-Der’de (Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği) mücadele veriyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği baştemsilcisi olduğu Çapa Tıp fakültesinde verilen yemekten dolayı çalışanların ve öğrencilerin zehirlenmesi skandalını araştırdığı için işine son verildi.

16 yıldır İstanbul Üniversitesi’nde laboratuvar teknisyeni olarak çalışan Güneş Cengiz sendika temsilcisi olarak taşeron işçi mücadelesini yürüttüğü için İstanbul Üniversitesi Avcılar Mediko’ya sürgün edildi.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları bölümünde 10 yıldır santral operatörü olarak çalışan Ali Doğan yaşadığı işitme kaybı nedeniyle meslek hastalığı raporu aldığı için işten atıldı. Taşeron işçiler verdikleri mücadeleyi ve yaşadıklarını anlatacak.

19 Temmuz 2015’te Gemlik Gübre’de meydana gelen iş cinayetinde 32 yaşındaki Uğur Çavdar hayatını kaybeder, Mustafa Karakol yaralanır. 8 Ekim 2015’te işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmaksızın güvenli olmayan bölgede çalışmaları istenen 4 işçi, anayasal haklarını kullanarak, verilen görevi kabul etmez. Güvenli çalışma koşulları talebinde bulunurlar. Meydana gelebilecek iş cinayetini önlemek isterler. İstedikleri çalışma koşullarının iyileştirilmesidir. İşçilerin işine son verilir.27 Eylül 2016’da görülen işe iade davasında işçiler haklı görülür, işe iadelerine karar verilir. İşçiler verdikleri mücadeleyi anlatacak.

2015’te en az 1703, 2016’nın ilk sekiz ayında en az 1250 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği acı gerçeklik eşliğinde vicdanlı, adalet duygusunu yitirmemiş herkes “bu vahşeti” anlayarak davranmalı diyoruz. “İş cinayetlerine dur diyebilmek için Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne başladık, devam ediyoruz.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz. (iscinayetleriniunutma.org)

Sosyal medyada 55. Vicdan ve Adalet Nöbetimizin duyulması için kampanya yürütüyoruz. Sizden de destek bekliyoruz.

#VicdanımızNöbette #DahaKaçİşçi hashtaglerini kullanıyoruz.

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..
ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK!

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

Reklamlar
Bu yazı ANASAYFA içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s