54. Vicdan ve Adalet Nöbeti: Cezasızlıkla ödüllendiriliyorlar

Adalet Arayan İşçi Aileleri her ayın ilk pazar günü İstanbul Galatasaray Meydanı’nda buluşuyorlar. 4 Eylül 2016 Pazar günü 54. kez Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni tuttular.

Basın açıklamasını Özel Doğa Hastanesi’nde 17 yaşındaki oğlu Eren Eroğlu’nu kaybeden Erdinç Eroğlu okudu. Eroğlu, İSİG raporuna göre 2016’nın ilk yedi ayında en az 1049 işçinin hayatını kaybettiğini belirterek bu vahşeti durduralım dedi. Basın açıklamasından sonra Bayram Otel ve Soma davalarının gönüllü hukukçuları davalarda gelinen aşamaları değerlendirdiler.

20160904134844_img_8425

24 kişinin ölümüne neden olan Tevfik Bayrak KHK’yla serbest

9 Kasım 2011’de Van’da meydana gelen 2. depremde yıkılarak 24 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Bayram Otel’in sahibi Tevfik Bayram, avukatlarının Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen değişiklikler kapsamında yaptıkları başvuru sonucunda 23 Ağustos 2016’da tahliye olmuştu. Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin “Bilinçli taksirle ölüme neden olmak” koşullarının oluşmadığı, “cezanın artırılmasının kanuna aykırı olması” gerekçesiyle yerel mahkeme hükmünü bozmasının ardından Bayram tahliye edilmişti.

Hayatını kaybeden her kişi için sadece 2 ay hapis

Davanın gönüllü hukukçularından Murat Kemal Gündüz, tahliye edilmesiyle Tevfik Bayram’ın hayatını kaybeden her kişi için sadece 2 ay hapis yattığını söyledi. Bayram’ın bundan sonra bir daha hapis yatmayacağını öngördüklerini belirten Gündüz, Bayram’ın 4 yıl kadar hapis yatıp cezasızlıkla ödüllendirildiğini açıkladı. 27 Ekim’de Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmada Tevfik Bayram’ın tutuksuz olarak yargılanacağını, mahkemenin bozma kararına uyup uymayacağının, sonraki sürecin belli olacağını, sürecin takipçisi olacaklarını anlattı.

Bayram Otel’de hayatını kaybeden gazeteci Cem Emir’in kardeşi Tuncel Emir, karara üzüldüklerini, ama şaşırmadıklarını söyledi. Adalet bizlerden, mağdurlardan yana işlemiyor, bunun değişmesini umuyorum, dedi.

Bilirkişi raporu: Soma göz göre göre olmuştur

13 Mayıs 2014’te 301 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan Soma katliamı davasının 10’uncu duruşmasında bilirkişi raporu açıklanmıştı. Tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar verilerek duruşma 12 Ekim 2016’ya ertelenmişti. Davanın gönüllü hukukçularından Berrin Demir açıklanan bilirkişi raporunu değerlendirdi.
Demir, Bilirkişi Raporu’nun temel eksiklikleri saptamadı yeterli bir rapor olduğunu belirtti. Soma katliamının o an meydana gelen herhangi bir eksiklik nedeniyle olmadığını, sorunun yapısal olduğunu, uzun yıllardır gerek kamu gerek maden sahipleri ve yönetim kurulu üyeleri yapılması gerekenleri yapmadıkları için gerçekleştiğini, Soma’nın göz göre göre meydana geldiğini raporun da belirttiğini anlattı. Soma Holding yönetim kurulu üyelerinin tamamının sorumluluğunun da raporda belirtildiğini ifade etti.

Soma katliamından kamu görevlileri sorumludur

Demir, Soma davasının hukukçularının bütün uğraşlarına rağmen bir-iki kamu görevlisi dışındakilerin yargılanmasını henüz sağlayamadıkları için Bilirkişi Raporu’na kamu görevlilerinin sorumluluğunun kabul edilerek girmesinin önemli olduğunu söyledi.

55. Vicdan ve Adalet Nöbeti 2 Ekim 2016 Pazar günü 13:00’te Galatasaray Meydanı’nda tutulacak.

Reklamlar
Bu yazı ANASAYFA içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s