İş Cinayetleri Almanağı 2014 ile TÜYAP kitap fuarındayız (4. Salon-4106)

Anlatılan senin hikâyendir

İş cinayetlerinin belleğini tutan 3. kitabımız İş Cinayetleri Almanağı 2014 ile TÜYAP kitap fuarında 4. Salonda 4106′dayız.

742071

Anlatılanın hepimizin hikâyesi olduğunu vurgulayan İş Cinayetleri Almanağı iş cinayetlerini ülkenin gündemine taşımak, Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin 2008’den beri sürdürdüğü adalet mücadelesini görünür kılmak, iş cinayetlerinde Avrupa 1.’si, dünya 3.’sü olan ülkemizde iş cinayetlerini birlikte durdurabileceğimizin altını çizmek amacıyla hazırlanıyor.

IMG_2066

Bizler, Adalet Arayana Destek Grubu olarak ailelerin sürdürdüğü mücadeleyi duyulur, görünür kılmak ve iş cinayetleri meselesini ülkenin en önemli gündemi haline çevirmek için İş Cinayetleri Almanağı çıkarıyoruz. Kitabımız işçi hayatının köşede kalmış soğuk bir haber ve istatistikten daha fazlası olduğunu vurgulamaya çalıştığımız aylık iş cinayetleri raporları; Ailelerin Adalet Mücadelesinden Kesitler; aramızdan yavaş yavaş ve sessizce ayrılan meslek hastalıkları mağdurlarının öyküleri; “iş kazası” ve meslek hastalıkları nedir, çocuk işçiliği ve çizgilerin diliyle iş cinayetleri dosyalarından oluşuyor.

zaferin_son_mektubu

Türkiye’de 2014’te en az 1886 işçi çalışırken hayatını kaybetti. 2015′in ilk on ayında en az 1461 işçi aramızdan ayrıldı. Her gün 5 ila 8 işçi çalışırken hayatını kaybediyor. Bu rakamın en az 6 katı meslek hastalıkları nedeniyle sessizce ölüyor. Türkiye bir işçi mezarlığına dönerken 1. yıldönümünü geride bıraktığımız 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma katliamı bile ne yazık ki unutulmaya başladı.

IMG_2070

İş cinayetlerinde yakınlarını kaybedenlerin ve yaralanarak kurtulanların oluşturduğu Adalet Arayan İşçi Aileleri, Davutpaşa’dan Ostim ve İvedik patlamalarına, Esenyurt çadır yangınından Kozlu’ya, Van/Bayram Otel’den Milas/Güllük’e, Arka Sıradakiler dizi setinden BEDAŞ’a ve Doğa Hastanesi’nden Soma’ya iş cinayetlerinde en çok canı yananlar, iş cinayetlerini unutturmamak için, “başka canlar yanmasın” diyerek adalet mücadelelerini sabır ve sebatla sürdürüyor.

IMG_2113

Birlikte ceza davalarını takip ediyor, her ayın ilk pazar günü Galatasaray Meydanı’nda Vicdan ve Adalet Nöbeti tutuyor, başka iş cinayetleri olmasın diye aslında konunun muhatabı olan hepimizi mücadele etmeye çağırıyorlar. Birçok ülkede olduğu gibi 28 Nisan’ın ülkemizde de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi talebiyle başlattıkları imza kampanyasını (www.iscinayetlerinunutma.org) sürdürüyorlar.

IMG_2122

Sizlerin de değerli katkılarıyla iş cinayetlerini ülkenin gündemine almanağımızla da taşımak istiyoruz. Duyarlılığınızı esirgemeyeceğinizi umuyoruz.

IMG_2155

İş cinayetlerinin belleğini tutan 3. kitabımız İş Cinayetleri Almanağı 2014 ile TÜYAP kitap fuarında 4. Salonda 4106′dayız. Gelin tanışalım.

 

Reklamlar
Bu yazı ANASAYFA, DUYURULAR, İŞ CİNAYETLERİ içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to İş Cinayetleri Almanağı 2014 ile TÜYAP kitap fuarındayız (4. Salon-4106)

  1. Kesinlikle çok önemli bir konu herşeyden önce can güvenliği.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s