Vicdan ve Adalet Nöbeti 1. Hafta Basın Açıklaması

Bizler,

Davutpaşa’da, Ostim’de, Van Bayram Otel’de, Bedaş’ta,  Esenyurt’da, Sultanbeyli’de, Marmaray’da, Bursa’da, Erzurum’da, Karadon’da ve daha nice iş cinayetinde hayatını kaybetmiş işçilerin yakınlarıyız…

Bugün burada, her gün duymazsak şaşıracağımız iş cinayetleri nedeniyle toplanmış bulunmaktayız.

Her gün 5 ile 8 arasında işçi hayatını kaybediyor… Nedeni bizlerce de, yetkililerce de yeterince açık.

İşverenlerin kâr hırsı nedeniyle işçi hayatını önemsememesi. Ve İşçi güvenliğine dair önlemleri almaması. Yetkililerin ise yasal mevzuat hükümleri açık ve ortada iken denetim görevlerini yerine getirmemesi.

İşte bu nedenledir ki; İş kazası değil… Israrla cinayet diyoruz…

Gerek ulusal, gerek uluslararası mevzuat hükümleri çalışma hayatının daha güvenli hale getirilmesinin tedbirlerini, usullerini, yollarını, sorumlularını, organizasyonlarını yeterince tanımlamakta. Dolayısı ile fiili de faili de belli bir durumdan söz ediyoruz. Bu durum isyanımızı da öfkemizi de daha çok büyütüyor.

Bu ülkenin denetimden sorumlu kurum ve kişileri görevlerini neden yapmaz? İşçi hayatı devlet adına bu görevi yapanlar için nasıl bu kadar kıymetsiz olabilmektedir? İşvereni anladık; para nedeni ile, lakin devlet yetkililerini, resmi görevlileri anlamamız mümkün değildir. Bu nedenledir ki bugüne kadar bütün sorumluların yargılanması için mücadele ettik. Bundan sonra da devam edeceğiz. Adalet mücadelelerimizde gördük ki olay sadece denetim görevlerini yapmamakla sınırlı kalmıyor. Bilirkişi raporları ve yasal mevzuat görevini yapmayanların yargılanmasını tarif ederken bu defa idari üst kurumların yargılanmaya izin vermemesi uygulamaları ile karşılaşıyoruz.

Denetlemiyorlar ölüyoruz, sorumlu oldukları tespit edildiği halde yargılatamıyoruz. İşverenin hepimizin bildiği gibi bütün gerekçesi para. Bu koşullarda işçi ölümlerinin durması mümkün mü? Kim ne yaparsa yanına kâr kaldığı, adeta çalışıyorsan ölebilirsin anlamına gelen bir olağanlığa dönüştüğü hayat koşullarında işçi ölümleri durabilir mi ? Nitekim de durmuyor. Bizler bu idrake varmış ve adalet mücadelesini sürdüren aileler olarak bu sorumsuzlukların işçilerin kaderi olmaması için bir yandan adalet mücadelelerimizi sürdürürken diğer yandan her duyduğumuz işçi ölümünde yüreğimiz bir kez daha kan ağlıyor. Çünkü biliyoruz nedenini,  daha dün Giresun HES inşaatında ve İstanbul İhlas Evleri inşaatında hayatını kaybeden işçilerin çalışma koşulları ve koşulara dair hiçbir denetimin yapılmaması ortada duruyor iken ne söylenebilir ki?

Biz de söz bitti diyoruz artık. Vicdan sahibi herkes bu gerçeği görmeli ve bu gerçeğe sağır da kör de kalmamalı diyoruz. Bu haftadan itibaren  “iş cinayetlerine dur diyebilmek için vicdan nöbetine” başlıyoruz.

Bugüne kadar görevini yerine getirmeyen hükümet görevlilerine, sendikalara, meslek odalarına, siyasi partilere sesleniyoruz. ARTIK YETER!

İnsanım diyen vicdan sahiplerine sesleniyoruz ARTIK YETER!

Medya kuruluşlarına sesleniyoruz ARTIK YETER!

Mahkemelere, hâkimlere, savcılara, bilirkişilere sesleniyoruz ARTIK YETER!

Ve biliyoruz ki; bizler ARTIK YETER demedikçe canımızın yangınını ve öfkemizi görünür kılmadıkça kimse kendiliğinden hareket etmiyor.

Ve biz en çok canı yananlar.

Ve biz analarını, babalarını, ağabeylerini, ablalarını, kardeşlerini, eşlerini, çocuklarını kaybedenler olarak diyoruz ki… Her iş kazası aslında iş cinayetidir. İşverenin ve diğer sorumluların yargılanması gerekir, yasal mevzuatta belirtilen önlemlerin çalışma hayatında acilen alınması gerekir, yargılamaya izin vermeyen idari kurul kararlarının ortadan kaldırılması gerekir, 28 NİSAN’ın dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin anıldığı ve yasının tutulduğu gün olarak ilan edilmesi gerekir.

Her hafta Galatasaray Meydanı’nda Pazar günleri Saat: 13.00’da bir saatlik VİCDAN NÖBETİMİZİ tutmaya devam edeceğiz.

İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenlerin Yakınları ve Yaralananlar

Reklamlar
Galeri | Bu yazı BASIN AÇIKLAMALARI içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s